Wiele firm niechętnie podchodzi do tematu potencjalnej relokacji. Wynika to najczęściej z przyzwyczajenia do danej lokalizacji. W tle pojawia się także komfort braku wyzwań związanych z przeprowadzką.
Należy jednak pamiętać, że zmiany wnoszą wiele korzyści. Kończąca się umowa najmu to idealny moment do renegocjacji warunków przyszłego najmu, zweryfikowania dostępnych rozwiązań na rynku, oraz przygotowania odpowiedniej strategii negocjacyjnej. Mówiąc wprost: przeprowadzka to trudny i wymagający zaangażowania proces zmiany, który umożliwia szybki rozwój firmy, oraz pozwala na osiągnięcie dużych oszczędności.
Wykorzystanie najlepszych praktyk, wnioski i nauka wyciągnięta z działania w obecnej lokalizacji pozwolą na uniknięcie błędów procesowych, wąskich gardeł czy spowolnień operacyjnych. Optymalizacja tych działań gwarantuje poprawę operacyjną w budynku, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie kosztów logistyki.
Czynsz najmu. Doświadczony doradca pomoże tak ułożyć strategię negocjacyjną by wykreować maksymalnie konkurencyjne środowisko, oraz wnieść wartość dodaną do procesu pozyskania nowej powierzchni. W ten sposób może zapewnić najlepszą rynkową ofertę najmu. Rynek magazynowy jest bardzo dynamiczny. Praktyka rynkowa pokazuje, że deweloperzy są w stanie zapewnić bardziej atrakcyjną stawkę czynszu w nowej lokalizacji niż właściciel obiektu, u którego obecnie się znajdujemy.
Lepszy standard budynku związany z ogólną ergonomią budynków przemysłowych. Dla wszystkich budynków przemysłowych, do których wydano pozwolenie na budowę po wrześniu 2017 posiadają podniesiony współczynnik przenikania ciepła dla ścian i dachów. W praktyce nowe obiekty przemysłowe są lepiej izolowane od warunków zewnętrznych. Przekłada się bezpośrednio na koszty ogrzewania zimą oraz komfort pracy w obiekcie w porze letniej. Kolejnym czynnikiem jest oświetlenie LED, występujące w nowych obiektach jako standard, którego żywotność jest znacznie dłuższa niż starsze technologie, a zapotrzebowanie na energię jest znacznie mniejsze. W połączeniu z automatyką oświetlenia oraz dodatkowo doświetloną światłem naturalnym strefą załadunkową oszczędność na rachunkach za energię jest mocno zauważalna.
Zwolnienie z podatku od nieruchomości. Zaletą nowych obiektów magazynowych jest fakt, że w pierwszym kalendarzowym roku najmu są zwolnione z podatku od nieruchomości. Wynika to bezpośrednio z ustawy. W zależności od gminy, do której zdecydujemy się przeprowadzić okres zwolnienia może być dłuższy. Niektóre gminy by zachęcić inwestorów proponują wydłużony okres zwolnienia z podatku od nieruchomości na okres 3 lub 5 lat! Po drugie specyfikacja techniczna. Nowa lokalizacja, wybierana na etapie gdy projekt jest jeszcze w fazie planowania lub wczesnej budowy pozwala na dostosowanie budynku zgodnie z oczekiwanym układem hali. Dodatkowo, nowy obiekt daje możliwość dostosowania do często specyficznych wymagań najemcy, oraz pozwala zaplanować ekspansję w ramach wynajmowanego budynku. Pozwala to optymalnie zagospodarować powierzchnię operacyjną na bazie doświadczeń z obecnego magazynu i najlepszych praktyk.
Podobnie nowe biuro. Powierzchnie biuro socjalne są projektowane i budowane przez biuro projektowe dewelopera, wg konkretnych wytycznych najemcy. Pozwala to na optymalizację przestrzeni biurowej i socjalnej, która może zostać wybudowana w wyższym standardzie, oraz daje komfort planowania przyszłej rozbudowy.
Tereny zewnętrzne to kolejny aspekt, który można dostosować do potrzeb najemcy. Miejsca parkingowe, wiaty, place zewnętrzne mogą zostać także zagospodarowane do wyłącznego użytku przez najemcę. Podbija to dodatkowo wydajność nowego obiektu. Wysoki komfort pracy. Usprawnienie „work flow” przedsiębiorstw – poza czynnikiem związanym z oszczędnościami – to główny atut przemawiający za przeprowadzką do nowego obiektu. Należy pamiętać, że obiekty magazynowe zmieniają się, a deweloperzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom najemców proponując rozwiązania ułatwiające operacje magazynowe. Zaliczamy do nich między innymi:
Nowy magazyn to także mniej problemów. Nowe budynki magazynowe posiadają także gwarancję na elementy strukturalne, których okres wynosi od 2 do 10lat. Warto wspomnieć, że w tym okresie za naprawę elementów objętych gwarancją odpowiedzialność ponosi generalny wykonawca, a najemca nie ponosi z tego tytułu dodatkowych kosztów.
Decydując się na najem nowego budynku, dostosowanego do potrzeb, istnieje możliwość wprowadzenia instalacji ekologicznych i proekologicznych. Powoli standardem stają się obiekty wyposażone w panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy system szarej wody. Standardem jest już natomiast certyfikacja ekologiczna (np. BREEAM).
Proces przeprowadzki do nowej lokalizacji mimo, że będzie wymagał zaangażowania ze strony najemcy, przy wsparciu doświadczonych doradców może przynieść firmie korzyści finansowe oraz podnieść komfort pracy. Często relokacja wiąże się także ze zmianą lokalizacji na bardziej prestiżową, lepiej wyeksponowaną i bardziej dostępną dla pracowników oraz klientów.