Sam proces pozyskania gruntu inwestycyjnego oraz jego przygotowanie do realizacji inwestycji to proces wieloetapowy i nawet w najdelikatniejszym scenariuszu zajmuje inwestorowi kilkanaście do kilkudziesięciu miesięcy. Skrócenie tego procesu możliwe jest w sytuacji jeśli grunt objęty jest MPZP lub uzyskane zostały korzystne Warunki Zabudowy, potrzebne zgody administracyjne oraz warunki na media od gestorów sieci. Warto zaznaczyć jednak, że większość inwestycji z sektora przemysłowo- magazynowego wymagają szeregu dodatkowych uzgodnień i zgód z organami badającymi ich wpływ na środowisko. Na tym etapie często wymagane są specjalistyczne analizy, które wydłużają proces inwestycyjny a uzyskanie Decyzji Środowiskowej dla planowanego przedsięwzięcia stanowi krok milowy do jej realizacji.
Dlatego bardzo ważnym jest określenie na początkowym etapie procesu inwestycyjnego dokładnych parametrów docelowego obiektu, możliwego do realizacji na przedmiotowym terenie. Pomoże to we właściwym przygotowaniu gruntu pod inwestycje i poprawieniu jego atrakcyjności. Korzystne zapisy w MPZP, uzyskanie niezbędnej dokumentacji z pewnością skróci czas decyzji docelowego kupującego oraz pozytywnie wpłynie na proces ewentualnych negocjacji. Tak bardzo istotnym jest w tej sytuacji odpowiedni dobór doradcy, który zna potrzeby rynkowe oraz panujące trendy. Pomoże on w dobraniu strategii działania i zminimalizuje koszty, wydobywając z potencjału lokalizacji terenu inwestycyjnego to co najlepsze.
Ostatnie lata pokazują wzmożone zainteresowanie ośrodkami o mniejszym znaczeniu i mniejszej sile nabywczej, jednak dobrze skomunikowanymi z inną częścią kraju i położonymi przy głównych węzłach szlaków komunikacyjnych. Atrakcyjnymi dla inwestorów stają się mniejsze miasta z dużą ilością pracowników gotowych do podjęcia nowej pracy, głównie położonych na terenach wschodnich naszego kraju. Często grunty w tych miastach czekają wręcz na inwestorów, jednak należy dokładnie je przygotować aby spełniały wymagania dostosowane do nowoczesnego magazynowania oraz przemysłu.
Grunty w posiadaniu osób fizycznych w większości wymagają wykonania szeregu czynności, które pozwolą uatrakcyjnić przedmiotowy obszar. Nieruchomości, których właścicielami są firmy lub spółki, które często nabyły grunty w celach inwestycyjnych lub realizacji własnych obiektów są postrzegane przez deweloperów lub inwestorów jako dużo bardziej atrakcyjne. Obecnie można zauważyć trend zakupu i zagospodarowywania byłych terenów poprzemysłowych lub wręcz zdegradowanych poprzez wcześniej prowadzoną działalność. Deweloperzy nie obawiają się już rozbiórek starych obiektów lub wymiany zanieczyszczonych przez lata eksploatacji gruntów jednak w sytuacji kiedy cena jest adekwatna do koniecznych do poniesienie kosztów. To wszystko powoduje, że wyszukanie terenu posiadającego potencjał i przygotowanie go do procesu inwestycyjnego jest w obecnym czasie coraz trudniejsze. Pomagają w tym z pewnością realizacje nowych sieci drogowych, które w ostatnich latach pozwoliły na otworzenie się nowych regionów kraju na potencjalne inwestycje. W wielu przypadkach jednak odpowiednia strategia działania samorządów oraz właścicieli gruntów jest kluczowa aby przyciągnąć inwestorów.
Często zdarza się, że atrakcyjne grunty należą do władz samorządowych, to znaczy władz gminy (własność komunalna) lub Starostwa Powiatowego (zarządzają one gruntami Skarbu Państwa). Jednak w przypadku chęci nabycia takowych nieruchomości koniecznym jest wygranie przetargu zorganizowanego zgodnie z przepisami prawa i ustawy o gospodarce nieruchomościami ale to temat na kolejny, osobny artykuł.